" Pomôž mi, aby som to urobil sám. „
Úlohou dospelých je naviesť dieťa, aby vlastnými silami, svojim tempom a v rámci svojich možností a schopností získalo nové vedomosti, schopnosti a zručnosti. Pripraviť mu optimálne prostredie, pomôcky a sprevádzať ho na jeho ceste poznávania.
Materská škola sa nachádza v okrajovej časti banskobystrického sídliska Fončorda na Jilemnického ulici.
Je situovaná v tichom prostredí, dostatočne vzdialenom od rušnej komunikácie, s pekným výhľadom na neďaleký Urpín.
Exteriér MŠ tvorí školský dvor s pevnou plochou a školská záhrada s trávnatou plochou, ovocnými stromami, ihličnanmi a kríkmi. Záhrada je vybavená preliezkami, hojdačkami, šmýkľavkou, telovýchovným šesťuholníkom, pieskoviskami a záhradným nábytkom. Celý areál poskytuje možnosť pohybového vyžitia detí, priestor pre estetické zážitky, praktickú činnosť detí, ale aj možnosti na rozvoj poznania a realizáciu detí počas celého roka.
Interiér školy tvoria dve budovy, v ktorých sa nachádzajú účelne zariadené triedy, telocvičňa slúžiaca aj ako herňa a spáleň, kabinet pomôcok, kuchyňa, jedáleň, hygienické zariadenia a kancelárie.
Za výchovno - vzdelávací proces, jeho prípravu, priebeh a výsledky zodpovedá 8 pedagogických pracovníčok (v rátane riaditeľky). O zdravú, chutnú, pestrú a vyváženú stravu sa starajú tri kuchárky, spolu s riaditeľkou ŠJ, školníčka a upratovačka.
Zabezpečujeme celodennú starostlivosť pre 80 detí vo veku od troch do šiestich rokov a pre deti s odloženou školskou dochádzkou. Deti sú v homogénnych, aj v heterogénnych skupinách.
Tie rozlišujeme podľa farieb a symbolov:
• Žltá trieda (včielky) – 2r. – 3r. deti
• Červená trieda (lienky) – 3r. – 6r. deti
• Modrá trieda (motýliky ) – 3r. – 6r. deti
• Zelená trieda (žabky) – 3r. – 6r. deti
Zameranie materskej školy
Školský vzdelávací program so zameraním na environmentálnu výchovu, oblasť práv dieťaťa a osvojením si zdravého životného štýlu detí poskytuje absolventom Materskej školy Jilemnického 8 vybudovať priestor, kde má každé dieťa pocit, že sem patrí, že je predmetom záujmu a starostlivosti, každý jedinec je primerane a dostatočne oceňovaný za svoje kvality a kompetencie, cíti sa bezpečne, čo má napomáhať rozvoju jeho osobnosti tak, aby bol všetkým, čím len môže byť vďaka svojmu telesnému a duševnému potenciálu.
Zameriavame sa aj na šírenie osvety k zdravému životnému štýlu smerom k deťom i k rodičom prostredníctvom rôznych spoločných športových podujatí. Podporujeme u detí pozitívny vzťah k pohybovým aktivitám. Pravidelne usporadúvame Deň školy a rodiny, Súťaž o najkrajšieho šarkana, Stavanie snehuliakov, Veľkú škôlkársku olympiádu. U detí rozvíjame enviromentálne cítenie, kladný vzťah k sebe samému, ku kamarátovi, k okolitému životnému prostrediu.
Prioritou a dlhodobým cieľom Materskej školy je profilácia „Environmentálna výchova“, kde sú výchova a vzdelávanie zamerané na ochranu a poznávanie prírody a životného prostredia s rešpektovaním detskej osobnosti a originality, k tvarovaniu a maximálnemu dosahovaniu kvalitnej a modernej predprimárnej vzdelanosti. V rámci environmentálnej výchovy dieťa získava vedomosti, zručnosti a návyky, formuje sa jeho hodnotová orientácia, postoje, správanie. Rozvoj osobnosti dieťaťa je z environmentálneho hľadiska zameraný na vedenie osobnosti ku uvedomeniu si hodnoty prírodného prostredia pre ľudstvo, vnímania jeho krásy a jedinečnosti, k vedeniu ku ochrane životného prostredia, k uvedomelej spotrebe zdrojov, povedomia v oblasti separácie odpadov, na vytváranie správnych postojov a správania sa detí k životnému prostrediu, na prevenciu pred znečisťovaním a poškodzovaním životného prostredia.
Deti do ukončenia predprimárneho vzdelávania získavajú na elementárnej úrovni environmentálne kompetencie:
Preto sa taktiež zameriavame na podporu a pozitívny vzťah k pohybovým aktivitám už od útleho veku. Pohyb podporuje a upevňuje zdravý vývin dieťaťa, napomáha rozvoju pohybového a podporného aparátu, správnemu držaniu tela i rozvoju vnútorných orgánov. Osvojovaním si rôznych pohybových zručností si dieťa rozvíja aj vôľové a charakterové vlastnosti. Citlivo organizované cvičenie a iné pohybové aktivity pozitívne ovplyvňujú rozvoj kolektívneho správania, pocit spolupatričnosti, iniciatívy a aktivity.
Našim cieľom je:
Tento cieľ napĺňame prostredníctvom:
Ďalšou oblasťou, ktorej sa venujeme personalizácii a socializácii dieťaťa, v zmysle medzinárodne uznávaného dokumentu „Dohovor o právach dieťaťa“. Prostredníctvom projektového vyučovania téma ľudských práv a práv dieťaťa vstupuje do výchovno-vzdelávacej činnosti ako prierezová téma cez všetky vzdelávacie oblasti.
Našim cieľom je - utvárať povedomie detí o svojich právach.
Kognitívne ciele obsahujú vedomosti a intelektové schopnosti:
Sociálno - emocionálne ciele zahŕňajú oblasť citovú, hodnotovú a postojovú:
Psychomotorické ciele obsahujú zručnosti a návyky:
4. Projekt- Využitie Montessori pedagogiky v edukačnom procese.
„Pomôž mi, aby som to zvládol sám.“
Cieľom zriadenia triedy s prvkami Montessori pedagogiky je ponúknuť iné a inak koncipované spôsoby práce s dieťaťom, príjemné prostredie v ktorom sú deti ovplyvňované pozitívnymi podnetmi pre ich psychický vývoj, naučia sa trpezlivosti, budú si rozvíjať logické a analytické a matematické zručnosti, aby sa plnohodnotne mohli pripraviť na vstup do základnej školy so schopnosťou využiť maximálny potenciál svojich schopností.
Trieda s Montessori prvkami ponúka deťom praktické aktivity z každodenného života, ktoré deti inštinktívne priťahujú a cvičenia so špeciálnym didaktickým materiálom za účelom systematickej výchovy jednotlivých zmyslov. Senzitívne fázy vývoja prebiehajú od narodenia po 6. rok, kedy sa mentálna činnosť dieťaťa prebiehajúca spočiatku podvedome, dostáva postupne úplne pod dominanciu rozumu.
Podľa záujmu rodičov a ponuky zabezpečujeme v spolupráci s inými subjektmi:
A množstvo ďalších zábavných a zaujímavých aktivít pre deti