Zameranie MŠ

Zameranie materskej školy


V predškolskom veku sa v podstatnej miere utvárajú návyky zdravého životného štýlu, fyziologické a motorické funkcie, základy spoločenského správania, morálne a vôľové vlastnosti. Základom dobrého fungovania v škole a v spoločnosti je psychicky i fyzicky zdravá osobnosť. Školský vzdelávací program so zameraním na environmentálnu výchovu, oblasť práv dieťaťa a osvojením si zdravého životného štýlu detí poskytuje absolventom Materskej školy Jilemnického 8 vybudovať priestor, v ktoré každé dieťa vie, že sem patrí, že je predmetom záujmu a starostlivosti, každý jedinec je primerane a dostatočne oceňovaný za svoje kvality a kompetencie, cíti sa bezpečne, čo napomáha rozvoju jeho osobnosti tak, aby bol všetkým, čím len môže byť vďaka svojmu telesnému a duševnému potenciálu.
Preto sa zameriavame na podporu a pozitívny vzťah k prírode, ku samým sebe, k priateľovi a k pohybovým aktivitám už od útleho veku. Pohyb podporuje a upevňuje zdravý vývin dieťaťa, napomáha rozvoju pohybového a podporného aparátu, správnemu držaniu tela i rozvoju vnútorných orgánov. Osvojovaním si rôznych pohybových zručností si dieťa rozvíja aj vôľové a charakterové vlastnosti. Citlivo organizované cvičenie a iné pohybové aktivity pozitívne ovplyvňujú rozvoj kolektívneho správania, pocit spolupatričnosti, iniciatívy a aktivity.

Projekty:

  • Environmentálna výchova

 

Prioritou a dlhodobým cieľom Materskej školy je profilácia  „Environmentálna výchova“, kde sú výchova a vzdelávanie zamerané na ochranu a poznávanie prírody a životného prostredia s rešpektovaním detskej osobnosti a originality, k tvarovaniu a maximálnemu dosahovaniu kvalitnej a modernej predprimárnej vzdelanosti. V rámci environmentálnej výchovy dieťa získava vedomosti, zručnosti a návyky, formuje sa jeho hodnotová orientácia, postoje, správanie. Rozvoj osobnosti dieťaťa je z environmentálneho hľadiska zameraný na vedenie osobnosti ku uvedomeniu si hodnoty prírodného prostredia pre ľudstvo, vnímania jeho krásy a jedinečnosti, k vedeniu ku ochrane životného prostredia, k uvedomelej spotrebe zdrojov, povedomia v oblasti separácie odpadov, na vytváranie správnych postojov a správania sa detí k životnému prostrediu, na prevenciu pred znečisťovaním a poškodzovaním životného prostredia.

Deti do ukončenia predprimárneho vzdelávania získavajú na elementárnej úrovni environmentálne kompetencie:

  1. v kognitívnej - primerané poznatky o ochrane prírody, majú osvojené základné návyky ekologického konania, poznajú prírodu a jej význam, vlastným myslením a konaním ovplyvňujú environmentálne správanie a konanie iných
  2. v sociálno-emocionálnej - majú vybudovaný emocionálny vzťah k prírode, ochrane života, dokážu vnímať krásy prírody, vyjadriť svoje city k okoliu, nesú zodpovednosť za svoje konanie,
  3. v perceptuálno-motorickej — majú rozvinuté zmyslové vnímanie, koordináciu zmyslových a pohybových orgánov, motorické zručnosti a sebaobslužné pracovné návyky potrebné pri ochrane prírody a životného prostredia.

 

  • Využitie prvkov Montessori pedagogiky v edukačnom procese.

 

„Pomôž mi, aby som to zvládol sám.“

          Cieľom zriadenia triedy s prvkami Montessori pedagogiky je ponúknuť iné a inak koncipované spôsoby práce s dieťaťom, príjemné prostredie v ktorom sú deti ovplyvňované pozitívnymi podnetmi pre ich psychický vývoj, naučia sa trpezlivosti, budú si rozvíjať logické a analytické a matematické zručnosti, aby sa plnohodnotne mohli pripraviť na vstup do základnej školy so schopnosťou využiť maximálny potenciál svojich schopností.

         Trieda s Montessori prvkami ponúka deťom praktické aktivity z každodenného života, ktoré deti inštinktívne priťahujú a cvičenia so špeciálnym didaktickým materiálom za účelom systematickej výchovy jednotlivých zmyslov. Senzitívne fázy vývoja prebiehajú od narodenia po 6. rok, kedy sa mentálna činnosť dieťaťa prebiehajúca spočiatku podvedome, dostáva postupne úplne pod dominanciu rozumu.

ZÁKLADNÉ PRINCÍPY

Úlohou je to, aby dieťa vlastnými silami a svojim tempom získalo nové vedomosti a schopnosti, pričom sa mu vytvoria tie najlepšie podmienky.

Ruka je nástrojom ducha

Práca rúk je podľa Montessori základom pre pochopenie predmetov a javov, základom pre rozvoj myslenia a reči. Metodika kladie veľký dôraz na spojenie duševnej aktivity a tvorivej telesnej aktivity. Vychádza sa z konkrétneho poznania pri manipulácii s vecami.

Rešpektovanie senzitívnych období

Senzitívne obdobie je doba, kedy je dieťa obzvlášť citlivé na určité intelektuálne podnety. Vtomto období je dieťa schopné vstrebávať nové poznatky a nadobúdať schopnosti prirodzene -tzv. nevedomé učenie.

Polarizácia pozornosti

Dieťa je schopné sústrediť sa intenzívne a dlhodobo iba na prácu, ktorá ho zaujme.

Práca s chybou

Dieťa nie je za chyby trestané ani záporne hodnotené. Chyba má byť ukazovateľom toho, čo je ešte potrebné precvičiť a je chápaná ako bežný a prirodzený prejav v procese učenia. Učiteľ by nemal používať negatívne hodnotenie, ale ponúknuť dieťaťu inú formu kontroly. Pomôcky sú pripravené tak, aby dieťa bolo schopné samo skontrolovať správnosť riešenia.

Pracovné prostredie

Prostredie v ktorom prebieha vzdelávanie je pripravené tak, aby dieťa nachádzalo podnety, ktoré potrebuje pre svoj rozvoj. Nedirektívnym prístupom a podporou vnútornej motivácie umožníme, aby deti získali nielen vedomosti a zručnosti stanovené v Štátnom vzdelávacom programe, ale aby ich vedeli aj reálne využívať a rozumieť súvislostiam. Zároveň budeme deti sprevádzať k lepšiemu sebapoznaniu, spoločenskej zodpovednosti a rešpektu k ostatným ľuďom tak, aby sa ich vlastné šťastie nestratilo v záplave príkazov a usmernení.

 

  • Krúžok Fonematického uvedomovania podľa Eľkonina

 

Je realizovaný kmeňovým zamestnancom Bc. Nikolou Lóhovú a Katarínou Bírešovou, vhodný pre deti rok pred vstupom do Základnej školy.

Tréning fonematického uvedomovania podľa profesora D.B.Eľkonina je metodika nácvikufonematického uvedomovania. Je to originálny teoreticky zdôvodnený a prepracovaný program. Dôsledný, jednoduchý a deťom prístupný postup umožňuje dieťaťu zvládnuť pomerne náročnú fonematickú analýzu slov (bez ktorej sa v počiatočnom čítaní neobíde), ešte skôr, než sa prikročí k samotnému čítaniu.

Metodika je určená pre deti od 5 rokov, optimálna pre predškolákov a najmä pre deti s odloženou školskou dochádzkou. Deti nadobúdajú nielen znalosti o jazyku, ale aj spôsobilosti, ktoré ich pripravujú na rolu školáka. Deti sa menia osobnostne: sú pozornejšie, sústredenejšie, vnímavejšie, sú viac motivované pre učenie, majú rozvinutý jazykový cit, lepšie komunikujú navzájom aj s dospelým.

Metodika sa ukázala ako veľmi efektívna pre deti s oneskoreným vývinom reči, narušeným vývinom reči a u detí , ktoré sú ,,kandidátmi na poruchu učenia“, pri ich príprave na školu.

       

  • Pohybové zručnosti detí

 

Preto sa taktiež zameriavame na podporu a pozitívny vzťah k pohybovým aktivitám už od útleho veku. Pohyb podporuje a upevňuje zdravý vývin dieťaťa, napomáha rozvoju pohybového a podporného aparátu, správnemu držaniu tela i rozvoju vnútorných orgánov. Osvojovaním si rôznych pohybových zručností si dieťa rozvíja aj vôľové a charakterové vlastnosti. Citlivo organizované cvičenie a iné pohybové aktivity pozitívne ovplyvňujú rozvoj kolektívneho správania, pocit spolupatričnosti, iniciatívy a aktivity.

Našim cieľom je:

  • napomáhať zdravému telesnému vývoju detí
  • zlepšovať celkovú zdatnosť organizmu
  • rozvíjať pohybové schopnosti – rýchlosť, silu, vytrvalosť, koordinačné schopnosti – obratnosť, šikovnosť, pohyblivosť, formovať správne držanie tela pri všetkých činnostiach
  • rozvíjať kladné osobnostné, vôľové a morálne vlastnosti

 

Tento cieľ napĺňame prostredníctvom:

  • každodenného pravidelného a systematického cvičenia
  • 1 krát do týždňa máme tzv. „veľké cvičenie“ viď Plán „veľkých cvičení“
  • zmysluplným organizovaním pobytu vonku s využitím vybavenia telovýchovného kabinetu a vybavenia školskej záhrady
  • organizovaním predplaveckej prípravy, korčuľovanie na ľade a lyžiarskeho výcviku podľa záujmu rodičov prostredníctvom odborníkov
  • 1 krát mesačne zabezpečujeme hipoterapiu – jazdu na koníkoch

 

  • „Aby aj detí predškolského veku vedeli o svojich právach“

 

Ďalšou oblasťou, ktorej sa venujeme je oblasť práv dieťaťa, v zmysle medzinárodne uznávaného dokumentu „Dohovor  o právach dieťaťa“. Prostredníctvom projektového vyučovania téma ľudských práv a práv dieťaťa vstupuje do výchovno-vzdelávacej činnosti ako prierezová téma cez všetky vzdelávacie oblasti.

Našim cieľom je - utvárať povedomie detí o svojich právach.

Kognitívne ciele obsahujú vedomosti a intelektové schopnosti:

  • pochopia filozofiu práv dieťaťa, t. j. že nie na všetko, čo chcú, majú aj právo,
  • uvedomujú si, že práva bez zodpovednosti a povinností neexistujú,
  • chápu svoje práva a rešpektujú práva iných,
  • vidia veci v súvislostiach,
  • vytvárajú si vlastný názor,
  • navrhujú spôsoby riešenia problémov.

 

Sociálno - emocionálne ciele zahŕňajú oblasť citovú, hodnotovú a postojovú:

  • deti sa vedia vcítiť do položenia iných detí,
  • sú tolerantní k iným, rešpektujú názory iných,
  • vedia byť solidárni a nápomocní,
  • sú zodpovední za seba a svet, v ktorom žijú,
  • angažujú sa pri riešení problémov.

 

Psychomotorické ciele obsahujú zručnosti a návyky:

  • sú schopní hľadať spôsoby riešenia problémov,
  • vedia spolupracovať s ostatnými v činnostných aktivitách,
  • utvárajú si návyky angažovať sa za veci, ktoré sa ich týkajú,
  • vedia čeliť prejavom intolerancie zapojením do konkrétnych aktivít

 

  • Ďalej sa zameriavame na rozvoj psychomotorických funkcií a grafomotorických zručností, ako základ dobrého zaškolenia detí v I. ročníku ZŠ. Preto sa tejto oblasti systematicky a cielene venujeme u detí 5-6 ročných.


Našim cieľom je:
•    zdokonaľovať hrubú a jemnú motoriku
•    zlepšovať pozorovacie schopnosti
•    rozvíjať vizuomotoriku a grafomotoriku
 

Poslanie a ciele výchovy a vzdelávania

Materská škola podporuje osobnostný rozvoj detí v oblasti sociálno-emocionálnej, intelektuálnej, telesnej, morálnej, estetickej, rozvíja schopnosti a zručnosti, utvára predpoklady na ďalšie vzdelávania. Pripravuje na život v spoločnosti v súlade s individuálnymi a vekovými osobitosťami detí. (Zákon NR SR č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní  a o zmene a doplnení niektorých zákonov §28 ods. 1)

Výchova a vzdelávanie je celoživotný proces. V materskej škole vštepujeme deťom prvé skúsenosti, vedomosti, učíme ich „prvým krôčikom“ v živote spoločnosti ľudí, rovesníkov. Uvedomujeme si, že tieto skúsenosti ich budú ovplyvňovať celý život.

Preto našim cieľom je, aby sme pripravili deti do „veľkého sveta“, kde sa budú:

učiť spoznávať svet – rozvíjať u detí prirodzenú zvedavosť a záujem o okolitý svet, naučiť deti kriticky myslieť a riešiť problémy,
naučia  sa konať -  rozvíjať u detí tvorivosť, rozhodnosť, vynaliezavosť aktívne riešiť rôzne situácie a slobodne sa pri tom rozhodovať,
naučia sa žiť v spoločnosti – vytvárať priestor na uspokojenie potreby detí byť v spoločnosti rovesníkov, viesť deti k tomu, aby si vážili seba i druhých, komunikovali, rešpektovali a tolerovali sa navzájom, vedeli spolupracovať a pomáhať si,
naučí sa byť autentickou osobnosťou – rozvíjať u detí spontánnosť, jedinečnosť, rešpektovať ich schopnosti, zručnosti, nadanie, vytvárať priestor na vyjadrenie jeho názorov a postojov.

 

Novinky

Kontakt

  • Materská škola Jilemnického 8, Banská Bystrica
    Jilemnického 8, 97404, Banská Bystrica
  • jedáleň +421 48/4230563
    riaditeľ +421 48/4135120

Fotogaléria