Školský vzdelávací program MŠ Jilemnického 8
„ZAŽIME SVET“
Identifikačné údaje: |
|
Názov školského programu |
„Zažime svet“ |
Stupeň vzdelania |
Predprimárne vzdelávanie |
Výchovný jazyk |
slovenský |
Forma štúdia |
celodenná s možnosťou poldennej |
Názov školy |
Jilemnického 8 – „Škôlka pod Urpínom“ |
Adresa školy |
Jilemnického 8 , Banská Bystrica |
IČO školy |
313271 |
Zriaďovateľ |
Mesto Banská Bystrica |
Kontaktné údaje |
tel. č. : 048 413 51 20 email : ms.jilemnickeho@banskabystrica.sk |
Dátum prerokovania:
v pedagogickej rade
v Rade školy
Dátum vydania 31.8.2016
Riaditeľka materskej školy Mgr. Martina Fekiačová
Vymedzenie vlastných cieľov a poslania výchovy a vzdelávania
Materská škola podporuje osobnostný rozvoj detí v oblasti sociálno-emocionálnej, intelektuálnej, telesnej, morálnej, estetickej, rozvíja schopnosti a zručnosti, utvára predpoklady na ďalšie vzdelávania. Pripravuje na život v spoločnosti v súlade s individuálnymi a vekovými osobitosťami detí. (Zákon NR SR č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov §28 ods. 1)
Výchova a vzdelávanie je celoživotný proces. V materskej škole vštepujeme deťom prvé skúsenosti, vedomosti, učíme ich „prvým krôčikom“ v živote spoločnosti ľudí, rovesníkov. Uvedomujeme si, že tieto skúsenosti ich budú ovplyvňovať celý život. Pripravujeme deti do „veľkého sveta“, kde sa budú:
Ciele materskej školy:
HODNOTY ŠKOLY
"Pomôž mi, aby som to urobil sám."
Mária Montessori
Individuálny prístup
Dôležitosť vzťahov
Bezpečné a zdravé prostredie
Rozvoj celej osobnosti
Spolupráca s rodičmi
Poslaním školy je vytvoriť pre každé dieťa miesto:
Vlastné ciele materskej školy sú vypracované na základe diskusie pedagogických zamestnancov. Sú výsledkom autoevaluácie materskej školy.
Vlastné zameranie materskej školy
Vízia materskej školy: „Pomôcť dieťaťu rozvíjať sa prostredníctvom samostatnosti a vzájomnej spolupráce na slobodnú osobnosť.“
Materská škola sa nachádza v okrajovej časti banskobystrického sídliska Fončorda na Jilemnického ulici. Je situovaná v tichom prostredí, dostatočne vzdialenom od rušnej komunikácie, s pekným výhľadom na neďaleký Urpín.
Exteriér MŠ tvorí školský dvor s pevnou plochou a školská záhrada s trávnatou plochou, ovocnými stromami, ihličnanmi a kríkmi. Záhrada je vybavená preliezkami na rozvoj obratnosti, hojdačkami, pieskoviskami a záhradným nábytkom. Celý areál poskytuje možnosť pohybového vyžitia detí, priestor pre estetické zážitky, praktickú činnosť detí, ale aj možnosti na rozvoj poznania a realizáciu detí počas celého roka.
Interiér školy tvoria dve budovy, v ktorých sa nachádzajú účelne zariadené triedy, telocvičňa slúžiaca aj ako herňa a spáleň, kabinet pomôcok, kuchyňa, jedáleň, hygienické zariadenia a kancelárie.
Poslaním školy je vytvoriť pre každé dieťa miesto, v ktorom nájde pocit bezpečia a istoty, ktoré mu poskytne množstvo pozitívnych zážitkov z každodenného pobytu v príjemnom a láskyplnom prostredí, v ktorom bude rešpektovaná jeho jedinečnosť osobnosti, jeho schopnosti a možnosti, v ktorom bude rozvíjaná jeho individualita a v ktorom budú uspokojované jeho potreby.
Škola je zaradená do siete Škôl podporujúcich zdravie. Zameriavame sa na šírenie osvety k zdravému životnému štýlu smerom k deťom i k rodičom prostredníctvom rôznych spoločných športových podujatí. Podporujeme u detí pozitívny vzťah k pohybovým aktivitám. Pravidelne usporadúvame Deň školy a rodiny, Súťaž o najkrajšieho šarkana, Stavanie snehuliakov a pod. U detí rozvíjame environmentálne cítenie, kladný vzťah k sebe samému, ku kamarátovi, k okolitému životnému prostrediu. V čase ukončenia predprimárneho vzdelávania deti nadobudnú okrem elementárnych základov kľúčových kompetencií aj elementárne základy environmentálnych kompetencií, základy osobnostných kompetencií v oblasti práva dieťaťa. Škola sa profiluje na prírodu, ekológiu a zdravý životný štýl.
Pri realizácii environmentálnej výchovy v materskej škole sa dieťa v rámci svojich vekových a individuálnych zvláštností oboznamuje s podstatou ekologických zákonitostí, rozvíja si estetické cítenie a formuje humánny a morálny vzťah k ochrane a tvorbe životného prostredia. Individualitu dieťaťa a jeho osobnostný rozvoj zabezpečujeme vsúvaním prvkov Montessori pedagogiky do edukačného procesu detí a otvorením triedy Montessori pedagogiky pre deti od 3-6 rokov.
Podľa záujmu rodičov a ponuky zabezpečujeme v spolupráci s inými subjektmi:
Školský vzdelávací program so zameraním na environmentálnu, pohybovú výchovu, rozvoja osobnosti po personálnej a sociálnej stránke, osvojením si zdravého životného štýlu detí a akceptovaním detských schopností, možností a záujmov poskytuje absolventom Materskej školy Jilemnického 8 vybudovať priestor, kde má každé dieťa pocit, že sem patrí, že je predmetom záujmu a starostlivosti, každý jedinec je primerane a dostatočne oceňovaný za svoje kvality a kompetencie, cíti sa bezpečne, čo má napomáhať rozvoju jeho osobnosti tak, aby bol všetkým, čím len môže byť vďaka svojmu telesnému a duševnému potenciálu.
V predškolskom veku sa v podstatnej miere utvárajú návyky zdravého životného štýlu, fyziologické a motorické funkcie, základy spoločenského správania, morálne a vôľové vlastnosti. Základom dobrého fungovania v škole a v spoločnosti je psychicky i fyzicky zdravá osobnosť. Prostredníctvom projektu „Rozvoj personálnych a sociálnych kompetencií detí“ vytvárame u detí základné kompetencie v oblasti osobnostného rozvoja po stránke sebavedomia, sebapoznania, sebahodnotenia a sebariadenia a sekundárnej socializácie.
Prioritou a dlhodobým cieľom Materskej školy je zamerania sa na „Environmentálnu výchovu“, kde sú výchova a vzdelávanie zamerané na ochranu a poznávanie prírody a životného prostredia s rešpektovaním detskej osobnosti a originality, k tvarovaniu a maximálnemu dosahovaniu kvalitnej a modernej predprimárnej vzdelanosti. V rámci environmentálnej výchovy dieťa získava vedomosti, zručnosti a návyky, formuje sa jeho hodnotová orientácia, postoje, správanie. Rozvoj osobnosti dieťaťa je z environmentálneho hľadiska zameraný na vedenie osobnosti ku uvedomeniu si hodnoty prírodného prostredia pre ľudstvo, vnímania jeho krásy a jedinečnosti, k vedeniu ku ochrane životného prostredia, k uvedomelej spotrebe zdrojov, povedomia v oblasti separácie odpadov, na vytváranie správnych postojov a správania sa detí k životnému prostrediu, na prevenciu pred znečisťovaním a poškodzovaním životného prostredia.
Deti do ukončenia predprimárneho vzdelávania získavajú na elementárnej úrovni ciele v environmentálnej oblasti:
Súčasťou projektu je tzv. ,,Cestička zdravia a radosti“, ktorá je na záhrade. Začína bylinkovou špirálou, v ktorej deti pestujú liečivé bylinky. Pokračuje ekopolíčkami na ktorých si deti samostatne pestujú bylinky, rastliny a plodiny, starajú sa o ich zdravý rast.
Aby sme podporovali v dostatočnej miere zdravý rozvoj detského organizmu, zameriavame sa na podporu a pozitívny vzťah k pohybovým aktivitám už od útleho veku. Pohyb podporuje a upevňuje zdravý vývin dieťaťa, napomáha rozvoju pohybového a podporného aparátu, správnemu držaniu tela i rozvoju vnútorných orgánov. Osvojovaním si rôznych pohybových zručností si dieťa rozvíja aj vôľové a charakterové vlastnosti. Citlivo organizované cvičenie a iné pohybové aktivity pozitívne ovplyvňujú rozvoj kolektívneho správania, pocit spolupatričnosti, iniciatívy a aktivity.
Našim cieľom je:
Cieľom zriadenia triedy s prvkami Montessori pedagogiky „Pomôž mi, aby som to zvládol sám.“ je ponúknuť iné a inak koncipované spôsoby práce s dieťaťom, príjemné prostredie v ktorom sú deti ovplyvňované pozitívnymi podnetmi pre ich psychický vývoj, naučia sa trpezlivosti, budú si rozvíjať logické a analytické a matematické zručnosti, aby sa plnohodnotne mohli pripraviť na vstup do základnej školy so schopnosťou využiť maximálny potenciál svojich schopností.
Dieťa v období predškolského veku objavuje svet prostredníctvom svojich zmyslov a aktívnym pohybom. Je to pre dieťa tvorivé, konštruktívne obdobie, počas tohto obdobia dieťa urobí najväčší pokrok týkajúci sa jeho fyzického a jeho intelektuálneho rozvoja. V tomto období pôsobí absorbujúci duch – práca nevedomej inteligencie.
Základom Montessori programu pre deti vo veku 3 – 6 rokov je rozvoj podľa individuálnych potrieb dieťaťa. Prostredníctvom Montessori didaktického materiálu a zmyslových aktivít dieťa objaví súbor kognitívnych, sociálnych, emociálnych, grafomotorických i akademických zručností. Veľmi dôležité je, že sa naučí fungovať v rámci skupiny v nesúťaživom a rešpektujúcom prostredí.
Komunikačné zručnosti detí ako prípravu na zaškolenie rozvíjame prostredníctvom krúžku „Tréning fonematického uvedomovania podľa profesora D.B.Eľkonina“. Je to originálny teoreticky zdôvodnený a prepracovaný program metodiky nácviku fonematického uvedomovania. Dôsledne, jednoducho a deťom prístupným postupom umožňuje dieťaťu zvládnuť pomerne náročnú fonematickú analýzu slov (bez ktorej sa v počiatočnom čítaní neobíde), ešte skôr, než sa prikročí k samotnému čítaniu. Metodika je určená pre deti od 5 rokov, optimálna pre predškolákov a najmä pre deti s odloženou školskou dochádzkou. Deti nadobúdajú nielen znalosti o jazyku, ale aj spôsobilosti, menia sa osobnostne, sú pozornejšie, sústredenejšie, vnímavejšie, sú viac motivované pre učenie, majú rozvinutý jazykový cit, lepšie komunikujú navzájom aj s dospelým. Metodika sa ukázala ako veľmi efektívna pre deti s oneskoreným vývinom reči, narušeným vývinom reči a u detí , ktoré sú ,,kandidátmi na poruchu učenia“, pri ich príprave na školu.
Dĺžka dochádzky a forma výchovy a vzdelávania
Predprimárne vzdelanie sa uskutočňuje formou celodenného s možnosťou poldenného, niekoľkoročného pobytu dieťaťa v predškolskom zariadení. Ukončenie vzdelávania je spravidla v šiestich rokoch, alebo nadobudnutím Školskej zrelosti a vstupom do základnej školy.
Učebné osnovy detí vychádzajú tématicky zo života a skúseností detí, sú zostavené do desiatich rámcových projektov spojených s prírodou, jej zmenami a životom okolo nás a životom so materskej školy. Realizácia jednotlivých tématických celkov nie je pevne viazaná na časové obdobie jednotlivých týždňov. Učiteľka si sama vyberá realizáciu jednotlivých vzdelávacích štandardov s ohľadom na momentálnu situáciu v triede, s ohľadom na podnety a potreby detí, na ich rozvojovú úroveň tak, aby zabezpečila čo najväčší možný posun v rozvoji osobnosti dieťaťa s ohľadom na jeho jedinečnosť, potreby, možnosti a schopnosti. Témy v tématických celkoch nie sú záväzné a je možné ich na základe potrieb detí rozšíriť, zúžiť, prehlbovať alebo zmeniť v rámci obsahového celku.
Vzdelávacie oblasti a výkonové štandardy Štátneho vzdelávacieho programu pre materské školy majú z pohľadu viazanosti na obsahový celok v školskom vzdelávacom programe, voliteľnosti učiteľkou a plánovanie cielených vzdelávacích aktivít rôzny charakter a podľa toho sú spracované v dvoch skupinách:
Východiská plánovania výchovno vzdelávacej činnosti podľa Školského vzdelávacieho programu „ZAŽIME SVET.“
Učebné stratégie a metódy výchovno vzdelávacej činnosti majú odporúčací charakter, vyjadrujú typický postup dosahovania výkonových štandardov v rámci obsahového celku. Učiteľky volia aj dopĺňajú vychádzajúc z reálnych potrieb a možností detí tak, aby zabezpečili podmienky pre ich aktívne a zmysluplné učenie sa. Odporúčané učebné zdroje sú navrhnuté podľa reálnych podmienok a možností materskej školy a učiteľka ich vyberá tak, aby zabezpečila učenie sa dieťaťa spravidla zážitkovou formou uprednostňujúc vlastnú aktivitu, vnímavosť a kooperáciu detí.
Projektová trieda - Využitie Montessori pedagogiky v edukačnom procese.
„Pomôž mi, aby som to zvládol sám.“
CIEĽ: Aby dieťa vlastnými silami a svojim tempom získalo nové vedomosti a schopnosti, pričom sa mu vytvoria tie najlepšie podmienky.
Cieľom zriadenia triedy s prvkami Montessori pedagogiky je ponúknuť iné a inak koncipované spôsoby práce s dieťaťom, príjemné prostredie v ktorom sú deti ovplyvňované pozitívnymi podnetmi pre ich psychický vývoj, naučia sa trpezlivosti, budú si rozvíjať logické a analytické a matematické zručnosti, aby sa plnohodnotne mohli pripraviť na vstup do základnej školy so schopnosťou využiť maximálny potenciál svojich schopností.
Trieda s Montessori prvkami ponúka deťom praktické aktivity z každodenného života, ktoré deti inštinktívne priťahujú a cvičenia so špeciálnym didaktickým materiálom za účelom systematickej výchovy jednotlivých zmyslov. Senzitívne fázy vývoja prebiehajú od narodenia po 6. rok, kedy sa mentálna činnosť dieťaťa prebiehajúca spočiatku podvedome, dostáva postupne úplne pod dominanciu rozumu.
Ruka je nástrojom ducha
Práca rúk je podľa Montessori základom pre pochopenie predmetov a javov, základom pre rozvoj myslenia a reči. Metodika kladie veľký dôraz na spojenie duševnej aktivity a tvorivej telesnej aktivity. Vychádza sa z konkrétneho poznania pri manipulácii s vecami.
Rešpektovanie senzitívnych období
Senzitívne obdobie je doba, kedy je dieťa obzvlášť citlivé na určité intelektuálne podnety. V tomto období je dieťa schopné vstrebávať nové poznatky a nadobúdať schopnosti prirodzene - tzv. nevedomé učenie.
Polarizácia pozornosti
Dieťa je schopné sústrediť sa intenzívne a dlhodobo iba na prácu, ktorá ho zaujme.
Trojstupňová výuka
Táto metóda je určená predovšetkým deťom v predškolskom veku.
Poznávanie sa skladá z troch krokov:
1. Pomenovanie učiteľom,
2. Znovupoznanie,
3. Aktívne ovládanie
Práca s chybou
Dieťa nie je za chyby trestané ani záporne hodnotené. Chyba má byť ukazovateľom toho, čo je ešte potrebné precvičiť a je chápaná ako bežný a prirodzený prejav v procese učenia. Učiteľ by nemal používať negatívne hodnotenie, ale ponúknuť dieťaťu inú formu kontroly. Pomôcky sú pripravené tak, aby dieťa bolo schopné samo skontrolovať správnosť riešenia.
Pracovné prostredie
Prostredie v ktorom prebieha vzdelávanie je pripravené tak, aby dieťa nachádzalo podnety, ktoré potrebuje pre svoj rozvoj. Nedirektívnym prístupom a podporou vnútornej motivácie umožníme, aby deti získali nielen vedomosti a zručnosti stanovené v Štátnom vzdelávacom programe, ale aby ich vedeli aj reálne využívať a rozumieť súvislostiam. Zároveň budeme deti sprevádzať k lepšiemu sebapoznaniu, spoločenskej zodpovednosti a rešpektu k ostatným ľuďom tak, aby sa ich vlastné šťastie nestratilo v záplave príkazov a usmernení.
Charakteristické črty projektu:
Sloboda Sebarealizácia je možná len vtedy, ak je dieťaťu poskytnutá sloboda vybrať si činnosť, po ktorej prahne jeho duša. Detské pohyby nie sú náhodné. Pod velením svojho ega buduje dieťa základy nevyhnutné pre koordináciu a cieľavedomý pohyb v súčinnosti s jeho psychikou. Dieťa preto musí mať slobodu samé určovať a prevádzať svoje činnosti. Ak mu bude táto sloboda odopretá, aktivity, ktoré bude dieťa vykonávať, nebudú v súlade s jeho potrebami, čím bude jeho vývoj spomalený. |
|
Absorbujúca myseľ Vaše dieťa má približne do 6-teho veku života jedinečnú schopnosť absorbovať zo svojho okolia všetky podnety ako špongia. Prostredníctvom tejto vlastnosti sa dieťa veľmi rýchlo a nevedome učí bez vynaloženia veľkého úsilia. Neskôr po odznení absorbujúcej mysle bude musieť vyvinúť vedomé úsilie, aby sa niečo naučilo. Preto je dôležité, čo do svojho dieťaťa vložíte práve v období prvých 6 rokov. |
|
Zmiešaný kolektív Keďže vzdelávanie v Montessori triede prebieha na základe individuálneho tempa dieťaťa, vaše dieťa môže pracovať samostatne podľa vlastného uváženia a realizovať sa v akejkoľvek činnosti, či pracovať s didaktickým materiálom, ktorý si samo zvolí. Zároveň sa však zúčastňuje na živote vo vekovo zmiešanej komunite detí. Mladšie deti sa učia od starších pozorovaním a ťažia z ich príkladu. Staršie deti na druhej strane preberajú zodpovednosť za vedenie mladších detí a získavajú sebavedomie. Takéto spolužitie detí je neoceniteľným elementom v procese vzdelávania v Montessori pedagogike. |
|
Vnútorná motivácia Montessori učiteľky sú vyškolené tak, aby cez pozorovanie dieťaťa vedeli odhadnúť, čím je dieťa pri svojej činnosti motivované a vedeli mu ponúknuť aktivity na základe jeho unikátneho vývoja a v súlade s jeho potrebami. Vlastné učenie sa však neodohráva prostredníctvom lekcií, ale cez samostatnú činnosť dieťaťa, ktoré neustále opakuje činnosť, fascinované možnosťou skúmania a zdokonaľovania sa. Dieťa je k činnosti vedené svojou vlastnou a vnútornou motiváciou. Našou úlohou je podporiť ho v jeho činnosti. |
|
Centrom pozornosti je dieťa, nie učiteľka Na rozdiel od tradičných predškolských zariadení, kde sa od učiteľa očakáva dominancia, autorita a primárna aktivita v procese učenia, v Montessori triedach je učiteľova pozícia v úlohe sprievodcu a pomocníka dieťaťu, ktoré sa učí vlastnou činnosťou prostredníctvom zmyslového vnímania. Jeho úlohou je pozorovať každé dieťa a byť mu nápomocný v procese jeho samostatného učenia. Tento vzťah je plne rešpektujúci a partnerský. |
|
Koncentrácia Dieťa, ktoré si samostatne a slobodne vyberie činnosť, ktorá ho zaujíma, je ponorené do aktivity a opakuje ju tak dlho, kým sa jeho potreba nenasýti. V tomto procese sústredenia dochádza nielen k učeniu sa koncentrovať, ale aj k vytváraniu nervových spojení v mozgu, ktoré zlepšujú rozumové schopnosti dieťaťa. |
|
Špeciálny didaktický materiál M. Montessori ako vedkyňa a lekárka pozorovala deti viac ako 50 rokov a vyvinula pre nich špeciálny didaktický materiál, ktorý je konštruovaný tak, aby umožnil deťom pochopiť abstraktné pojmy konkrétnou zmyslovou skúsenosťou, pomohol im rozvíjať nové zručnosti a umožnil im skúmať fyzikálne či matematické zákonitosti. Vaše dieťa bude experimentovať so zmyslovými materiálmi, cez ktoré sa zjemní jeho sluch či hmat, alebo sa naučí farby. Zdokonalí si slovnú zásobu a materiál položí základy čítania a písania. Získa predstavu o desiatkovej sústave, spozná veľké množstvo geometrických útvarov či rôzne krajiny sveta, zvieratá a rastliny. V školskom veku bude dieťa akademicky nadpriemerne pripravené do školy, ale oveľa dôležitejšie je, že získa presvedčenie, že učenie je zábava. |
|
Práca rúk Ak vaše dieťa vstúpi do Montessori triedy vo veku troch rokov, pravdepodobne bude svoje prvé dni tráviť aktivitami praktického života. Bude presýpať, prelievať, zametať, piecť chlieb, čistiť listy rastlín, aranžovať kvety do vázy, umývať riad či leštiť zrkadlo. Aj staršie deti milujú praktické aktivity, strúhajú mrkvu na šalát, vyšívajú, tkajú či pracujú v záhrade. Prostredníctvom práce rúk, ktorú dieťa miluje, sa cíti súčasťou života dospelého, čím rastie jeho sebavedomie a stáva sa zodpovedným. Práca rúk zušľachťuje ducha. |
|
Pracovný cyklus Vaše dieťa väčšinu času strávi v sebou riadených aktivitách. Tento čas nazývame pracovný cyklus, podľa AMI štandardov ( Asociácia Montessori International založená samotnou M. Montessori ) trvajúci 3 hodiny zväčša v dopoludňajších hodinách. Dieťa má možnosť pracovať s materiálom aj poobede, ale okrem toho sa môže rozhodnúť aj pre skupinové aktivity, ktorých základ tvoria sociálne, biologické, historické, geografické či kultúrne témy |
|
Prirodzené prostredie Prostredie, v ktorom vaše dieťa trávi svoj deň, je konštruované v súlade s detskými potrebami. V Montessori triedach nenájdete bežné hračky, bábiky, kočíky alebo autíčka. V otvorených policiach, ku ktorým má dieťa voľný prístup, je k dispozícii široké spektrum aktivít, ktoré rozvíjajú potenciál dieťaťa a zároveň prebúdzajú jeho záujem o skúmanie nových oblastí. Súčasťou prirodzeného prostredia sú i vonkajšie aktivity, záhrada, pestovanie rastlín, dielňa, kde môže píliť, rezať, ako i preliezky, pre rozvoj koordinácie a hrubej motoriky. |
|
Láska k umeniu Veľká časť Montessori pedagogiky je venovaná prehlbovaniu lásky k hudbe, k výtvarnému umeniu, rozvoju kreativity a poznávaniu histórie umenia, resp. kultúry sveta. Získaním zmyslu pre rytmus a poznávaním tónov získa vaše dieťa základy nevyhnutné pre rozvoj matematického chápania. V tvorivých výtvarných aktivitách sa bude rozvíjať jeho jemná motorika či zmysel pre krásu. |
|
Špecifiká pedagogiky M.Montessori a oblasti edukácie
Deti prechádzajú postupným radom materiálov v každej oblasti vlastným tempom podľa svojich vývojových potrieb a prirodzených záujmov. Každé dieťa je jemne povzbudzované, inšpirované a vedené. Jeho inteligencia sa rozvíja. Činnosti sú primerane náročné a zároveň uspokojujúce. Vždy sa používajú konkrétne materiály, ktoré dieťa vie chytiť, vidieť, cítiť a vedú ho k abstraktnému mysleniu. Takýmto spôsobom dieťa získava jasné predstavy a učí sa prostredníctvom vlastnej skúsenosti. Na podporu výučby organizujeme výlety a návštevy do škôlky.
1. Cvičenia praktického života,
• Aktivity praktického života sú vhodné pre deti akéhokoľvek veku, pretože prostredníctvom nich sa zoznamujú so základnými pravidlami, ktoré v triede fungujú a je potrebné ich dodržiavať. Navyše sú atraktívne pre väčšinu detí, pretože sa jedná zvyčajne o aktivity, ktoré robia ich rodičia pravidelne, ale deti nemajú možnosť sa do nich zapojiť.
• Patrí sem veľké množstvo aktivít od základného prenášania rôznych predmetov cez presýpanie a prelievanie a naberanie najrôznejšieho materiálu, až po strihanie, lepenie, krájanie či zaväzovanie mašličiek, zapínanie a odopínanie rôznych typov zipsov a gombíkov a umývanie. Všetky aktivity majú presné poradie krokov a dieťaťu sa predvádzajú veľmi pomaly a bez slov, aby si mohlo všimnúť každý detail pohybu. Dôležitou súčasťou pre neskorší nácvik písania je zvýraznenie troch prstov, napríklad pri držaní lyžice a to aj napriek tomu, že najmenšie deti držia predmety zo začiatku celou dlaňou.
• K aktivitám praktického života patrí aj pripravovanie desiaty, prestieranie či starostlivosť o záhradu, zvieratká a polievanie kvetov v triede. Deti tieto činnosti nevnímajú ako nejaké nepríjemné povinnosti a aj upratovanie ich vlastne baví, pretože môžu robiť to, čo robia dospelí a dokážu sa tak postarať o poriadok vo svojom okolí.
• Do praktického života sa zaraďuje aj chôdza po elipse, relaxácia – celkové upokojenie sa a aj hra na ticho. Pre deti, ktoré nie sú ešte znormalizované je to veľmi ťažká hra, ale aj tak sa väčšinou snažia nekaziť ju ostatným deťom a časom zisťujú, že je im ticho vlastne príjemné. Elipsa predstavuje aj miesto stretávania a spoločných rozhovorov. Je to aj príležitosť povedať si, aký je dátum, deň v týždni a aké je vonku počasie. Na aktivity praktického života nadväzujú aktivity prispievajúce k rozvoju senzomotorických funkcií.
Všetky cvičenia praktického života sú nepriamou prípravou pre nasledujúce oblasti, ktoré súvisia s učením
Zmyslový vývin
Všetky zmysly sú oslovené jednotlivými cvičeniami: vizuálne skúsenosti, skúsenosti v oblasti sluchu (presýpanie), rozvoj sluchu - rozvoj zmyslu pre rovnováhu, vnímanie povrchov, dotyky časťou alebo celým telom.
Vývin reči
Cvičenia slovnej zásoby, tvorenie pojmov, používanie správnych pojmov, triedenie nadradených a podradených pojmov.
Príprava matematického chápania, ktorá zahŕňa nasledovné procesy:
• poznávanie množstiev, objemov (napr. počet 10 alebo plný – prázdny pri prelievacích cvičeniach);
• logické postupnosti v činnosti; rozvoj matematických predstáv pri sypaní a naberaní – pribúdanie a odoberanie (sčítanie a odčítanie), rovnaké množstvá – delenie;
• rozvoj geometrických predstáv (prehýbanie obrúskov – práca s plochou, poznávanie rôznych tvarov).
2. Zmyslová výchova,
sa prelína celým výchovno – vzdelávacím procesom, systematicky rozvíja činnosť všetkých analyzátorov a tiež ich vzájomnú koordináciu. Zahŕňa predovšetkým oblasť percepcie, zameriava sa však i na ostatné psychické funkcie a procesy. Hodiny zmyslovej výchovy sú orientované na rozvoj zrakového vnímania – priestorová orientácia, rozlišovanie farieb, veľkosti, sluchového vnímania, rozvoj hmatu – rozlišovanie tvrdých a mäkkých vecí, rozlišovanie predmetov podľa hmotností, rozvoj čuchového a chuťového analyzátora. Ak zmyslovú výchovu uskutočňujeme pravidelne ovplyvňujeme nielen psychické funkcie a oblasť percepcie, ale aj celkovú pripravenosť dieťaťa k dobrým výkonom vo všetkých vyučovacích predmetoch. Pomáha dieťaťu pri zjemňovaní a rozvíjaní jeho zmyslov. Patria sem aktivity podporujúce rozlišovanie farby, veľkosti, tvaru, zvuku, štruktúra látok, hmotnosť, teplota, ...Kontakt a všetko, čo sa dostane do hlavy, ide cez zmysly. Dieťa sa rodí s určitým potenciálom a základ pre rozvoj intelektu tvoria zmysly.. Prostredníctvom zmyslov sa rozvíja intelekt.
3. Jazyková výchova
Jazyk sa objavuje pri všetkých aktivitách. Jeho najdôležitejšou súčasťou je však písanie a čítanie. Zaujímavosťou Montessori detí je, že vedia skôr písať než čítať. Záujem o čítanie sa objavuje až nejakú dobu po tom, ako vedia písať. Na písanie sa znovu používajú kartičky s písmenami z drsného papiera a dieťa po nich prechádza prstom. Neskôr nasledujú klasické grafomotorické cvičenia ako kreslenie rôznych vlnoviek, lastovičiek a čiar. V ďalšom kroku obkresľujú písmená, ktoré vidia cez priesvitný papier a nakoniec ich dokážu obkresliť z papiera, ktorý majú položený pred sebou. Maria Montessori uvádza, že písanie znamená vlastne ďalší jazyk, ďalšiu možnosť vyjadrenia sa a preto je deťom spočiatku bližšie než čítanie.
Čítať ale začínajú krátko na to, najprv tak, že pomenúvajú písmená, ktoré poznajú, potom priraďujú k obrázkom a predmetom začiatočné písmená ich názvov. Až neskôr dokážu pochopiť významy hlások slabík a slov. Aj pri výučbe čítania je dôležitý pohyb – deti napríklad vykonajú pokyn, ktorý majú napísaný na kartičke, ktorú si prečítali. Približne v posledný rok pred nástupom do školy prichádzajú na rad písmená, ich vyslovovanie, písanie, čítanie a priraďovanie ku slovám. Dieťa tak získava základnú predstavu o tom, akým spôsobom jazyk funguje a má množstvo poznatkov, ktoré dokáže využiť pri vstupe do základnej školy.
K jazykovej výchove patrí aj spoločný kruh, kde s deťmi rozprávame príbehy, novinky, diskutujeme, hráme hry, spoznávame nové básničky a pesničky a tiež pracujeme s vizuálnymi materiálmi.
4. Kozmická výchova
Umožňuje deťom spoznávať, objavovať, experimentovať a získavať poznatky z oblasti prírodných vied. V našom poňatí predstavuje kozmická výchova spojenie prvouky, zemepisu, dejepisu, prírodopisu, vlastivedy, neskôr aj fyziky a chémie. Jej súčasťou sú aj pohybové, hudobné a výtvarné aktivity
Pod kozmickou výchovou rozumie Maria Montessori všetko ostatné, s čím sa dieťa vo svojom okolí stretáva, a to od spôsobu, akým vznikol svet, cez dinosaury, rôzne ďalšie zvieratá, ich obydlia, ľudské telo až po neživú prírodu, vesmír, kamene, mušle. Skrátka čokoľvek, čo by dieťa mohlo motivovať k tomu, aby sa chcelo o svete dozvedieť viac. V kozmickej výchove zohrávajú dôležitú úlohu knihy, pretože ani učiteľky nevedia všetko a keď je dieťa nejakou oblasťou zaujaté, tak o nej dokáže absorbovať množstvo najrôznejších informácií. Tento fakt predstavuje aj príležitosť na spríjemnenie neobľúbeného učiva obľúbenou témou a na to, aby deti projektovou formou oboznámili svojich kamarátov s predmetom svojho záujmu. Podľa M. Montessoriovej potrebuje dieťa predmety pre svoj duševný vývoj rovnako ako potrebuje stravu pre svoj rast. Dieťa vníma všetko okolo seba bez toho, aby vnímané veci akokoľvek selektovalo. Dospelý by mu mal pomôcť, aby svet chápalo v istých štruktúrach. Medzi tretím a šiestym rokom dieťa prechádza od vnímania predmetov k vnímaniu vzťahov medzi nimi. Orientácia na celok vychádza z presvedčenia, že vo vesmíre je všetko spojené a tvorí jeden celok. Preto budú pre dieťa detaily dôležité len vtedy, ak sa mu priblížia ako celok. Podľa Marie Montessori nemôže žiadny opis, obraz ani kniha nahradiť skutočný strom v prírode. Zo stromu totiž vyžaruje niečo, čo oslovuje priamo dušu a to nedokáže ani kniha, ani múzeum.Kozmická výchova zahŕňa všetky prírodné vedy: Matematika, Biológia, Fyzika, Geológia, Astronómia, Chémia.
Matematika
je súčasťou kozmickej výchovy a delíme ju na Geometriu a Aritmetiku.
Geometria
Geometria je prostredníctvom Montessori materiálu je to zábava a hra. Umožňujeme dieťaťu najskôr vnímať skutočnú hmotu, nech si môže chytiť do ruky kocku, kváder, guľu, kužeľ či hranol. Potom pomaly prechádzame k dvojrozmerným objektom. Z niekoľkých kúskov sa môže poskladať niečo nové alebo naopak, z jedného môže vzniknúť viac. Všetko je v nej priamočiare, zreteľné a možnosti spájania a rozdeľovania sú rôznorodé, otvorené a poskytujú dieťaťu široké možnosti na rozvoj jeho ducha a tvorivosti.
Aritmetika
Krása celej aritmetiky spočíva v tom, že si VŠETKO môžete CHYTIŤ. Nepoužíva prázdne symboly, začína vždy od hmotnej reality, ktorá sa dá uchopiť a až keď je poriadne zažitá, zavádza symbol – ten už ale nie je prázdny, pretože sme pochopili jeho vnútorný význam. Princíp „uchopím a pochopím“ je v aritmetike veľmi dôležitý. Všetky prežité skúsenosti sa automaticky dostávajú do podvedomia, kde sú trvalo uložené a kedykoľvek okamžite prístupné. To, čo si dieťa zažije s červenomodrými tyčami alebo korálkovým materiálom, mu zostane na celý život a verte, s matematikou nebude mať problém, pretože ju bude CHÁPAŤ, bude ju mať v krvi. Dieťa vníma svet zmyslovo a zo zmyslovej skúsenosti si samo vytvára rôzne pravidlá a koncepty, ako funguje svet okolo neho. A keď si samo zažije komutatívny zákon a príde na to, že 2 + 3 je vlastne 3 + 2, to je úžasná skúsenosť.
Pri týchto aktivitách je veľmi výrazný postup od konkrétneho k abstraktnému a výrazne sa tu spolieha na svalovú pamäť. Prvé počítanie je od 1-10 na základe červeno-modrých tyčí, ktoré sú obdobou červených tyčí a na počítaní pomocou vretienok. Ďalej sa postupuje k obrázkom a predmetom a nakoniec symbolom, teda kartičkám s číslami. V tejto fáze sa dieťa zoznamuje s číslicami z brúsneho papiera, ktorých tvar môže najprv kresliť, napríklad do krupice. V ďalšej úrovni sa deti pomocou zlatých korálikov zoznamujú s desiatkovou sústavou a ďalej prechádzajú k matematickým operáciám a dokonca aj k zlomkom. To už však prebieha v abstraktnej rovine.
Pripravené prostredie
je prostredie priaznivé k vývinovým potrebám dieťaťa. Prostredie, ktoré stimuluje jeho prirodzený záujem a umožňuje mu dostatok pohybu, zaujímavú a nezávislú činnosť spojenú s objavovaním a výskumom. Poskytuje potrebnú spätnú väzbu o úspešnosti. Pripravené prostredie zahŕňa určitým spôsobom zariadené priestory, špeciálne učebné pomôcky, vekovo zmiešaný kolektív detí a učiteľov s Montessori vzdelaním.
Okrem toho, že materiály sú pekné a estetické, sprostredkovávajú poznanie, každý z nich prispieva k mentálnemu rozvoju dieťaťa. Sú nástrojmi na stimulovanie logického myslenia a objavovania. Sú usporiadané podľa jednotlivých oblastí výučby od jednoduchých ku komplexnejším, od konkrétnejších ku abstraktnejším. Deti používajú materiály, ktoré im boli predstavené učiteľom alebo inými deťmi.
Veľkosť aj funkčnosť všetkých materiálov je prispôsobená deťom. Deti ich môžu používať na zmysluplné aktivity, ktoré im pomáhajú sformovať si jasné predstavy o rôznych vlastnostiach a princípoch. Aby koncentrácia a záujem detí narastal, je potrebné odstrániť všetky veci, ktoré sú mätúce alebo zbytočné.
Základom pripraveného prostredia je maximálna čistota a poriadok. Všetky predmety majú svoje miesto, kde sa vždy vracajú a dajú nájsť. Všetko je príťažlivo vystavené na podnosoch a v košíkoch na otvorených poličkách.
Absorbujúci duch
Rôzne druhy vnútornej citlivosti umožňujú dieťaťu, aby si zo zložitého okolitého prostredia vyberalo samé, čo je vhodné pre jeho rast. Dieťa je potom senzitívne na určité skutočnosti a úplne ignoruje iné. Prijímanie duševnej potravy umožňuje podľa Marie Montessori vlastníctvo absorbujúceho ducha, ktorý sa prejavuje v období od narodenia do troch rokov. Úzko s ním súvisí vývinová teória, ktorú Maria Montessori vytvorila na základe svojich pozorovaní. Maria Montessori odvodila poznatky z pozorovania detí a na základe toho vytvorila aj koncepciu pre výchovu a vzdelávanie.
Jej koncepcia kladie dôraz na všímanie si úspechov – deti majú veľkú silu, potenciál, najmä v období 0 – 3 roky = nevedomá konštruktívna vnútorná sila.
Práve radosť z poznávania je základnou podmienkou zapamätania si poznatkov a schopnosti ich neskoršieho využitia. Prostredie teda musí byť štruktúrované tak, aby poskytovalo čo najviac informácií a možností skúmania. Aktuálne obdobie senzitivity je u každého dieťaťa individuálne a je možné zistiť ho len citlivým vnímaním a pozorovaním dieťaťa, je potrebné nechať mu úplnú slobodu pri výbere práce. Len keď práve prechádza senzitívnou fázou, môže nastať fenomén polarizácie pozornosti. Fenomén polarizácie je možný už u trojročných detí. Zaujímavosťou je, že pri takejto koncentrácii dieťa nepociťuje únavu ani po mnohých opakovaniach činnosti a vníma ako veľkú krivdu, keď ho niekto od práce vyruší.
Maria Montessori kladie dôraz na 4 základné podmienky, ktoré musia byť splnené, aby mohla koncentrácia nastať.
• Slobodná voľba zamestnania
• Jednota duševného a telesného prejavu
• Umožnenie pohybu
• Pripravené prostredie
Pokiaľ nie sú tieto podmienky splnené, je objavovanie sveta pre dieťa ťažkou úlohou. Polarizácia pozornosti má za následok, že všetko, čo v detskej duši existovalo na základe neporiadku a nestálosti, začne sa organizovať vo vnútornej tvorivosti. Manipuláciou s materiálom dochádza k sebavýchove a disciplíne, pasívna disciplína dieťa nerozvíja. Každým prežitím polarizácie pozornosti sa dieťa akoby mení k lepšiemu, normalizuje sa. Na normalizáciu je potrebná predovšetkým sloboda kreatívneho ducha, ktorý vedie dieťa na ceste k jeho rozvoju.
U normalizovaného dieťaťa sa vyskytuje aktívna disciplína, dieťa je pánom seba samého, dokáže svoje správanie regulovať, keď je to potrebné a predovšetkým má skúsenosť, že všetko, čo sa učí, je zmysluplné a je v jeho živote použiteľné. Táto premena je dôsledkom schopnosti materiálu úplne pohltiť detskú pozornosť a vyvolať tak psychickú reakciu, ktorá reorganizuje osobnosť dieťaťa. Disciplína je potom prvým vonkajším prejavom tejto reorganizácie. Je teda pravdepodobné, že komplexný rozvoj je možné dosiahnuť u každého dieťaťa.
Senzitívne obdobia alebo zvýšená potreba špecifických podnetov
Senzitívne obdobia sú ohraničené časové úseky, keď do popredia vystupuje nejaký zvláštny špecifický sklon na získanie určitej schopnosti, zručnosti alebo nejakej črty (napr. zmyslu pre poriadok, zdvorilosť a slušnosť, zjemňovanie zmyslov, písanie, čítanie, priestorové vzťahy, matematiku, hudbu, jazyk…). Deti vtedy zámerne siahajú po materiáli, ktorý im pomôže rozvinúť tú schopnosť alebo zručnosť, na ktorej nadobudnutie majú práve v tom ktorom období neopakovateľne najväčší predpoklad. U všetkých detí prebiehajú tieto senzitívne obdobia v rovnakom poradí, avšak v individuálnom čase a trvaní. Hovoríme zároveň o zmyslovej vnímavosti, teda o obdobiach, kedy vystupuje určitý záujem o činnosti – extrémna citlivosť na určité podnety okolia. Možnosť dokončiť prácu je terapeutické, vtedy dieťa nesmieme prerušovať.
Psychický rozvoj je stimulovaný vonkajšími podnetmi, nie je riadený. Rôzne druhy citlivosti umožňujú dieťaťu, aby si vybralo to najvhodnejšie, dieťa sa rozhoduje samo, má mať slobodu!
Senzitívne obdobia detí od narodenia do šiestich rokov
To, v ktorom senzitívnom období sa dieťatko nachádza a akú stimuláciu v danom období potrebuje, sa dá zistiť, ak sledujete čo dieťatko robí, aké veci ho priťahujú a aké hračky si vyberá. Deti nám samé ukazujú, čo potrebujú, len si ich treba pozorne všímať. Každé dieťa má obdobia, počas ktorých je vnútorne motivované neustále opakovať určitú špecifickú činnosť. Dieťa sa pre túto aktivitu rozhoduje spontánne, dokáže sa na ňu koncentrovať počas dlhších časových úsekov, neustále ju opakuje, niekedy kombinuje s aktivitami ktoré sa už naučilo predtým. Nachádza uspokojenie v tom, keď túto aktivitu zvládne. Každé dieťa je jedinečné, má svoj vlastný smer, svoje vlastné senzitívne obdobia, svoje vlastné tempo, ktorým nasáva nové skúsenosti, to by mal ovládať každý, kto s dieťaťom prichádza do kontaktu. Aby bolo dieťa šťastné a spokojné, aby fyzicky a duševne prospievalo, musí prirodzene skúmať, poznávať a objavovať
Koníky – naši kamaráti (alebo čo je to hipoterapia?) Detská farma Gazdáčik – Banská Belá
„Človek a zviera sa natoľko prelína, že je ťažké povedať, kto koho vychováva“
Goethe
Vo všeobecnosti hipoterapia je špeciálna forma fyzioterapie, ktorá sa využíva na liečenie jazdou na koni. Toto prirodzene pôsobí na celý organizmus človeka, na psychickú a fyzickú kondíciu. Jemné trojrozmerné pohyby koňa sú zdrojom rytmických impulzov, ktoré ovplyvňujú duševné procesy a povzbudzujú psychoemotívnu sústavu.
Dieťa počas jazdy na koni získava hmatovú a hĺbkovú citlivosť prostredníctvom tlaku, protitlaku a tepla.. Dochádza k šíreniu sluchových a hmatových podnetov, čo zlepšuje senzomotorickú integráciu protitlaku a tepla a integráciu s prostredím. Toto sa dosiahne tým, že odborníci vedúci poníka počas „vozenie sa“ komunikujú s dieťaťom, cielene ho vyzývajú, aby si uvedomovalo vlastné telo, jeho pohyby a polohu jednotlivých častí. Aby sa dieťatko udržalo na koni, musí používať celé telo, pohybovať chrbticou a používať každý sval. Taktiež sa zlepšuje duševná rovnováha a psychická pohoda. Pri kontakte so zvieraťom dieťa zabudne na „svoje problémy“, cíti sa uvoľnenejšie, teší sa na kontakt so zviertkom a to mu pomáha celkovo, nielen po stránke fyzickej, ale aj psychickej.
Odkaz poskytovateľa:
Čas strávený s koníkmi nemá možnosť k svojmu zdraviu využiť každý, preto aspoň takouto formou chceme „dopriať rodičom a ich ratolestiam, aby popri každodenných povinnostiach a zhonoch v uponáhľanom svete mohli trošku tohto zdravia doniesť priamo do materskej školy“ k deťom.
Dieťa absolvovaním dochádzky do materskej školy, procesu výchovy a vzdelávania v materskej školy získava
predprimárne vzdelanie.
Spôsob, podmienky ukončenia výchovy a vzdelávania
Dochádzka do Materskej školy je ukončená absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu v odbore vzdelávanie v materskej škole.
Riaditeľka MŠ v zmysle Zákona MŠ SR č. 254 /2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov § 18 ods. 2 pís. a/, vydá každému absolventovi
„Osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania“.
Toto osvedčenie odovzdáva triedna učiteľka resp. riaditeľka školy na slávnosti „Rozlúčkovej besiedke“ pri príležitosti ukončenia dochádzky detí do materskej školy v závere školského roka za prítomnosti rodičov a iných hostí.
Vyučovacím jazykom v materskej škole je štátny jazyk SR
– slovenský jazyk-
Pedagogické pracovníčky:
Mgr. Martina Fekiačová riaditeľka
Bírešová Katarína učiteľka
Čalkovská Danica učiteľka
Mgr. Eva Ľuptáková učiteľka
Kyzúrová Dagmar učiteľka
Štefanovie Viera učiteľka
Uhrinová Mária učiteľka
Danka Fonosová učiteľka
Pedagogické pracovníčky spĺňajú kvalifikačné predpoklady v zmysle Zákona č. 317/2009 Z.z. o pedagogických a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov, §7 ods.2/pís. b, v znení neskorších predpisov.
Nepedagogické pracovníčky:
Ľubica Smatanová riaditeľka ŠJ
Vajdová Margita hlavná kuchárka
Kvietková Viera pomocná sila v kuchyni
Jana Kubišová pomocná sila v kuchyni
Majerová Tatiana školníčka
Sádovská Janka upratovačka
Materiálno – technické a priestorové podmienky
Priestory MŠ (4 triedy, spálňa, telocvičňa, umyvárne, jedáleň, kuchyňa) sú sústredené v dvoch budovách. Miestnosti sú menších rozmerov a pri súčasnej naplnenosti a dobrej dochádzke detí do MŠ sú priestory stiesnené. Triedy sú účelne a esteticky zariadené, jedna trieda je prispôsobená Montessori pedagogike tak nábytkom, ako aj edukačným materiálom. Šatne sú zariadené novým nábytkom. V obnovovaní materiálno – technického zabezpečenia plánujeme pokračovať po materiálnej aj didaktickej stránke. Postupne vymieňame detský nábytok – skrinky, stoly, stoličky v triedach, postupne dopĺňame didaktické a digitálne pomôcky. Kompletne sme zrekonštruovali umyvárne a sociálne zariadenia v I. a II. budove MŠ.
V priestore školského dvora je rozsiahla účelne zariadená záhrada s ovocnými stromami, rozčlenená na športovú a relaxačnú časť. Deti tu pestujú v políčkach bylinky, aj plodiny, podieľajú sa na starostlivosti o záhradu aj o vtáčiky v zimnom období. V spolupráci s rodičmi a MsÚ sme vybavili exteriér MŠ novými preliezkami, hojdačkami a pieskoviskom a naďalej pokračujeme v jeho rozvoji.
Materiálno-technická vybavenosť školy je pomerne dobrá, hlavne čo sa týka vybavenosti novými učebnými pomôckami, pomôckami z minulosti, ale aj vďaka tvorivosti učiteliek. Nákup nových didaktických a učebných pomôcok, hračiek, športového náradia a náčinia sme zabezpečovali v spolupráci s rodičmi. Výtvarný a pracovný materiál pre deti nakupujeme z peňazí určených na tento účel a taktiež nám časť materiálu dodávajú rodičia. V spolupráci so zriaďovateľom neustále dopĺňame učiteľskú a detskú knižnicu vo všetkých triedach. Dostatok a pestrosť didaktického materiálu nám umožňuje zabezpečiť plnenie plánov výchovno-vzdelávacieho procesu tak, aby bolo umožnené každému dieťaťu dostatočne sa vyhrať a zvládnuť požadované úlohy v rámci jeho možností a schopností.
Vďaka spolupráci všetkých zamestnancov školy (pedagogických i nepedagogických) a rodičov sa nám darí pre deti vytvárať príjemné, vhodné a podnetné prostredie.
Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní
Za bezpečnosť a ochranu zdravia detí počas pobytu v materskej škole zodpovedá riaditeľka a učiteľky.
Za hygienické a zdravie neohrozujúce prostredie zodpovedá školníčka a upratovačka.
Za kvalitu, vyváženosť a predpísané množstvo stravy, hygienu prípravy stravy a stolovania zodpovedá riaditeľka ŠJ a hlavná kuchárka.
Podrobnosti o podmienkach zabezpečenia ochrany a bezpečnosti zdravia sú rozpracované v Školskom poriadku a Prevádzkovom poriadku v súlade s platnou legislatívou.
Vnútorný systém kontroly a hodnotenia detí
Učiteľky priebežne vykonávajú pedagogickú diagnostiku. Využívajú pri tom štandardné diagnostické - evalvačné metódy používané v predškolskej edukácií:
Zistené skutočnosti zaznamenávajú do diagnostických listov 3 krát ročne (X., II. VI.)
Každé dieťa má založené portfólio, ktorého súčasťou je:
Vnútorný systém kontroly a hodnotenia zamestnancov školy
Kontrolná činnosť je vykonávaná priebežne i pravidelne podľa plánu kontrolnej a hospitačnej činnosti (viď Plán práce školy), s cieľom zistiť účelnosť a účinnosť pôsobenia v pedagogickom procese.
V pedagogicko – metodickej oblasti je kontrola zameraná na:
V pracovno – právnej oblasti je kontrola zameraná na:
Hodnotenie je chápané, ako motivačný prvok k dosiahnutiu dobrých pracovných výsledkov, ale aj k uspokojeniu každého jednotlivca.
Hodnotenie pracovníčok:
Kritériá komplexného hodnotenia:
Požiadavky na kontinuálne vzdelávania pedagogických a odborných zamestnancov
Pedagogickí zamestnanci sa vzdelávajú v súlade so Zákonom č. 317/2009 Z.z. o pedagogických a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov §25 ods. 2, v znení neskorších predpisov. Účelom tohto vzdelávania je podľa citovaného zákona sústavné prehlbovanie, zdokonaľovanie a rozširovanie kvalifikácie a profesijných kompetencií v súlade s najnovšími vedeckými poznatkami, spoločenskými potrebami a požiadavkami na výkon pedagogickej a na výkon odbornej praxe.
Pedagogické pracovníčky sú zapojené do národného projektu „Vzdelávanie pedagogických zamestnancov materských škôl ako súčasť reformy vzdelávania“. Toto vzdelávanie bude prebiehať podľa plánu MPC – Banská Bystrica. Harmonogram vzdelávania zamestnancov je uverejnený v Pláne kontinuálneho vzdelávania na rok 2016/2017.
Pedagogický zamestnanci sa ďalej priebežne vzdelávajú: